Punkty w rekrutacji do szkoły średniej

Utworzone przez Rafał Radziszewski, Zmodyfikowano dnia Wed, 27 Dec 2023 o 07:49 PM wg Aleksy Jastrzębski

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić szczegółowe informacje odnośnie przyznawania punktów w rekrutacji do szkoły średniej.


Ile punktów dostanę za wolontariat?

Wpis o aktywności społecznej na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej pozwala komisji rekrutacyjnej przyznać Ci, aż 3 dodatkowe punkty.


Podstawa prawna:

"§ 7. W przypadku przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, o których mowa w art. 134 ust. 2 pkt 4 lit. b, art. 137 ust. 6 pkt 4 lit. b, art. 140 ust. 3 pkt 5 lit. b i art. 143 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy, przyznaje się 3 punkty."


                                                            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r.


Jaki dokument dostanę od Fundacji?

Każdy wolontariusz otrzymuje imienny certyfikat uwzględniający liczbę godzin poświęconych na wolontariat. Szczegóły odnośnie wysyłki certyfikatów znajdziesz tutaj.


Jeżeli szkoła nie chce przyjąć wystawionego w formie elektronicznej certyfikatu lub oczekuje od Ciebie innego dokumentu, chętnie pomożemy! Napisz do nas na wolontariusz@evsport.pl - spróbujemy znaleźć rozwiązanie!


Wszystko zależy od szkoły podstawowej

Niestety nie istnieją ustalone normy, które określałyby kiedy szkoła wpisze Twój udział w wolontariacie na świadectwie. Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, że aktywność społeczna powinna być wpisana na świadectwie.


"21. Na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się: (....) 2) osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu;"


                                                                       Załącznik 1 pkt 21 ust. 2 do rozporządzenia MEN z 27 sierpnia 2019 r.


To samo stanowisko przyjmuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    

"11. Na świadectwach promocyjnych, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się w     szczególności: (...) 4) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub na rzecz środowiska szkolnego."


                            Załącznik 4 pkt 11 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 czerwca 2018 r.Decyzja, które osiągnięcia ucznia zostaną wpisane na świadectwie należy do kompetencji dyrektora szkoły. Informacja ta powinna być także zawarta w statucie Twojej szkoły. Warto zweryfikować tą informację lub upewnić się u swojego wychowawcy, jakie warunki musisz spełnić aby odpowiednia informacja znalazła się na świadectwie. Bez tego wpisu, komisja rekrutacyjna nie ma prawa przyznać Ci dodatkowych punktów w rekrutacji do szkoły średniej.

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł